Insane Foods Even Ellen Thinks Are Expensive

Insane Foods Even Ellen Thinks Are Expensive


Last week on the show, I
talked about how I hurt my neck and I want to thank everyone
for their nice comments online wishing me well. I appreciate all the love. And the good news is my neck
is feeling a lot better. So– [APPLAUSE] shout
out to my pain killers. [LAUGHTER] There’s not a
lot that– you can’t do much when your neck is stuck. You can’t really–
I couldn’t exercise. I couldn’t do anything. I ended up reading a lot
of news and I found a story that I want to talk about. I don’t know if you
saw this or not. There’s a coffee
shop in California that sold cups of
coffee for $75. Did you see this? It was a cover story
on this month’s, what are some ways I
can waste money digest. [LAUGHTER] Apparently,
there was a big auction in some rare coffee beans from
Panama sold for $803 a bag. This coffee shop was the only
one in the US to buy some, so they charged $75
a cup and sold out. People weren’t thinking
clearly before the caffeine and they’re like, how
much did I pay for that? [LAUGHTER] But this
got me thinking, I wonder what other items
out there, like food items, that are expensive. So I started looking and
there’s a grocery store in Hong Kong that sells
a strawberry for $22. I know what you’re thinking. $22 for a strawberry,
are they nuts? No they’re strawberries. Thank you. Thank you. Thank you. [APPLAUSE] Thank you. Are they nuts? No they’re strawberries. [LAUGHTER] Sometimes when you
repeat it, it turns funny. Same grocery store sells
these expensive apples, here they are. A lot of people in
Hong Kong give them as gifts during
the Lunar New Year. Each one costs,
you ready for this? Because I don’t
think you’re ready. $522, for an apple. That means it’ll cost you
$1,500 if you want to juggle. [LAUGHTER] I’m trying new ways to deliver
jokes that aren’t that strong. I just– [LAUGHTER] This
last one tops the list. This is a pudding that they
serve in a hotel in England. It’s made from high-end
Belgium chocolate, gold caviar, and a two carat diamond. I didn’t know you could
eat half of those things, I really didn’t. It looks delicious, doesn’t it? It costs $35,000. $35,000. Would you like to see the
dessert menu and a loan officer? [LAUGHTER] The best
part of my show is it’s totally free so you can just
sit back, relax, or just dance along with tWitch right here.

83 thoughts on “Insane Foods Even Ellen Thinks Are Expensive”

  1. Her name is this ๐“ฏ๐“ธ๐“ท๐“ฝ is so cute
    ๐“”๐“ต๐“ต๐“ฎ๐“ท โ„ฐ๐“๐“โ„ฏ๐“ƒ

  2. Ellen since its month of scares, there's a really cool haunted house in the philippines called Asylum, and its pack of scares you should send andy there and scare him. Haha

  3. Just wish Ellen will give me money to make a leaving in my country but that's not going to be possible because I didn't do anything to deserve it ๐Ÿ˜๐Ÿ˜๐Ÿ˜๐Ÿ˜ โค๏ธ love you Ellen

  4. I never comment but Ellen, I am not thrilled with your remark on painkillers. If you haven't noticed some people in our nation are struggling right now.

  5. Oh my goodness ๐Ÿค๐Ÿคฆ๐Ÿปโ€โ™‚๏ธ๐Ÿคฆ๐Ÿปโ€โ™‚๏ธ๐Ÿคฆ๐Ÿปโ€โ™‚๏ธ

  6. I suggest you to chack out premium food/fruits in japan.
    a single mango cost 4700 USD. or a bunch of grapes cost 2000.

  7. Iโ€™ve been living in SK for 4 years 1:08 this is so normal for us lol. Seoul is the 6th most expensive country in the world when it comes to groceries.

  8. That hong kong strawberry us 22 hong kong dollars not us dollars so at least it's not 22 bucks(a bit cheaper)

  9. I like the last one . We could surprise our partner, you know a proposal and go into debt for the rest of our lives๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚๐Ÿ˜‚

  10. I never realized how much skill it takes to host a talk show, until I saw someone fill in for you! Skill and ability to entertain and keep the show running on time and God knows what else. It goes FLAT quickly with inexperience.

  11. I just looked these fruits up and they are worth those prices. They're huge!!! Like bigger than your head huge

  12. I'm pretty sure that a strawberry technically isn't a berry either.

    Despite the fact you would have to be berry nuts to pay those prices! ๐Ÿ˜‚

  13. Arenโ€™t in Japan those grapes that cost like 2000 dollars so one piece of grape costs like 50 dollars? Hahaha

  14. Iโ€™m just happy this is the FIRST TIME in Ellenโ€™s history she mentions PANAMA. Thank you, from all 4 million of us, thank youuu!!! โค๏ธโค๏ธโค๏ธ

  15. And the pope has confirmed this Belsab is a jinn which appears as a black cat with red stripes in the gospel of Maria. You wanna debat with the pope, cos he likes my books unlike you, he can read.

  16. What really annoys me is when the audience go 'WOWOOOOOOAAAGAGAGHAGAGAGOOOOOO' after every time she says something… Honestly, shut up.

  17. I love your expressions ๐Ÿ˜˜๐Ÿ˜ it always reminds me of my english teacher Cindy idk where is she now ,but we loved her alot

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *